NA WAKACJE - bezpieczeństwo

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 czerwca 2020

           Nadszedł długo oczekiwany czas wakacyjno- urlopowy. Każdy z utęsknieniem czeka na ten okres z nadzieją na wypoczynek, relaks i naładowanie baterii. Tym bardziej, że czas zdalnego nauczania naszych dzieci był bardzo wyczerpujący, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycieli.

           Wakacje to czas szczególny. Dorośli wykorzystują wtedy swoje urlopy, a dzieci aż dwa miesiące mają wolne od obowiązków szkolnych. Dlatego w tym okresie rodzice kierują wyjątkową uwagę na swoje pociechy, gdyż w czasie częstych podróży, wyjazdów, czy nawet zabaw przy domu na dzieci czekają różne niebezpieczeństwa. Poza tym nadmierna ilość wolnego czasu również sprzyja pojawieniu się sytuacji zagrażających zdrowiu. Niestety nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa. Jednak mimo wielu zagrożeń czyhających na nasze dzieci w czasie wakacji, nie powinniśmy się zniechęcać. Istnieje szereg możliwości, które ograniczają ryzyko. Obowiązkiem rodziców jest nabycie odpowiedniej wiedzy, utrzymanie zdrowego rozsądku i dobre wykorzystanie środków ochrony. W takim wypadku wypoczynek powinien przebiegać szczęśliwie i bez większych problemów.

W okresie letnim całymi rodzinami wyjeżdżamy na wakacje, spędzamy więcej czasu z dziećmi   i ze współmałżonkiem. Jest to wyjątkowa szansa, by pogłębić relacje w rodzinie. W tym czasie możemy bliżej dostrzec swoich najbliższych, swoją żonę, męża, dzieci, czy rodziców. Dla rodziców to czas poznawania świata swoich dzieci. Bez poznania tego świata nie możemy dobrze i skutecznie wychowywać. Rozmawiajmy więc z własnymi dziećmi pamiętając, że rozmowa to jednak głównie słuchanie. Wykorzystując ten wolny czas od nauki i pracy, wsłuchajmy się w to, co bliscy mają nam do powiedzenia. Dzieci niech pamiętają o tym, że rodzice i dorośli tez potrzebują trochę wakacji i odpoczynku, dlatego warto czasem przygotować mamie śniadanie, czy zrobić kawę tacie.

               Na urlop każdy czeka z utęsknieniem, cały rok. Każdy o nim myśli i chce maksymalnie nacieszyć się chwilami wolnymi od obowiązków. Nie zapominajmy o przestrzeganiu procedur sanitarnych, związanych  z ciągle trwającą epidemią coronavirusa. Od tego w głównej mierze zależy między innymi to, czy spotkamy się po wakacjach w naszej szkole. Pamiętajmy jednak, by tego darowanego nam czasu wakacji nie stracić. Wróćmy z niego silniejsi i radośniejsi. Przeżyjmy go z uśmiechem i dobrym słowem dla każdego, kogo  spotkamy na wakacyjnym szlaku.

               Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji!