Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zespół Szkół w Subkowach - Rajd rowerowy do Pelplina i Jabłowa po mogiłach bohaterów powstania styczniowego

Informacje

Zespół Szkół w Subkowach

Rajd rowerowy do Pelplina i Jabłowa po mogiłach bohaterów powstania styczniowego

Pelplina i Jabłowa. Głównym celem wyprawy było uczczenie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Mimo, że działania powstańcze nie obejmowały terenów Kociewia, to wiele osób stąd przyłączyło się do insurekcji jako ochotnicy lub działali na rzecz powstania organizując wsparcie finansowe i broń. Właśnie po mogiłach tych bohaterów wędrowali rowerzyści.

Najpierw odwiedziliśmy Rajkowy. Przy kościele odbyła się wstępna pogadanka historyczna na temat powstania styczniowego. Wspomnieliśmy także bohaterów z tej wsi - Bernarda Górskiego i braci Dombrowskich, którzy za udział w powstaniu byli wywiezieni na Syberię.

Następnie spędziliśmy z bogatym programem kilka godzin w Pelplinie. Tam odwiedziliśmy mogiły Anastazego Pruszaka, Walentego Stefańskiego (przy kościele Bożego Ciała) i Korneliusza Lipińskiego (cmentarz parafialny). Dodatkowo zwiedziliśmy katedrę pelplińską i wystawę starych zabawek (wielkie podziękowanie dla pani przewodnik Marzeny Żmudzińskiej). Po obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę do Jabłowa.

W Jabłowie odwiedziliśmy grobowiec rodziny Jackowskich. Teodor Jackowski z Lipinek Szlacheckich m.in. organizował pieniądze i broń dla powstańców. Poznaliśmy także historię kościoła w Jabłowie (serdeczne podziękowanie dla księdza proboszcza Gerarda Jakubiaka za ciekawe opowieści).

Z  Jabłowa wracaliśmy przez Klonówkę i Józefowo do Subków z przerwą relaksu nad brzegiem Wierzycy w przystani kajakowej Rajkowski Młyn.

Była to dla nas ciekawa przygoda rowerowa z historią w tle. Przejechaliśmy ponad 40 kilometrów i mamy głowę pełną nowych wiadomości o naszym regionie.

Impreza odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego pt. Subkowy wędrują po Szlakach Powstania Styczniowego, które jest wspierane przez gminę Subkowy.

Banery/Logo

Logo szkoły